Přední architekti a bytoví designéři si dávají pozor, aby ladil nábytek, celá stylizace bytu byla podle nejnovějších trendů, a bytový textil opomíjí. Ten je však onou pověstnou třešničkou na dortu. Textilní dekorace, přehozy, závěsy bývají často považovány za podřadné při zařizování nového bydlení. Proč tomu tak je? Možná proto, že je tak jednoduché jej vyměnit, pořizovací náklady nejsou tak vysoké, jako například u sedací soupravy, či skříně na míru.
Ale textil je právě to, co dělá dům domovem, je to teplo domova a objetí. Proto jsme tento článek věnovali bytovému textilu a jeho důležitosti.
Co jsou vlastně bytové textilie?
V designu interiéru se výrazem „textil“ rozumí jakýkoli produkt, který je tkaný nebo vyrobený z tkaniny. Jedná se tak o dekorativní polštářky, přikrývky, přehozy, kusové koberečky a běhouny, závěsy, záclony, čalounění na nábytku a dokonce i textilní tapety. Ty se mimochodem opět vrací na scénu, díky stále větší oblíbenosti vintage stylu.
Proč na látkách záleží
Textilie jsou skvělým pomocníkem, který nám pomůže nastavit náladu místnosti a celkový pocitový dojem. Představte si, jaké by to bylo, kdybyste třeba měli ložnici, která je zařízena hedvábím a sametem. Určitě by lákala k lenošení, spánku, hlazení a mazlení. Při nákupu textilií byste měli zvážit typ nálady, kterou chcete vykreslit v daném pokoji, a podle toho vybrat tkaniny.
Textilie také pomáhají sjednotit místnost a upravují opticky prostor. Vzdušné závěsy odlehčí místnost, těžké tmavé závěsy ji naopak zateplí a uzemní. V úvahu také berte barvy, které textilem do místnosti vnesete. S barvami to nepřehánějte, speciálně, pokud máte barevné stěny. Stačí jedna základní a dvě sekundární – tzv. akcentové odstíny na jednu místnost.
Pohrajte si i se strukturou použitých látek, lesklé, matné, hrubé. Například umělá kožešina dodává místnosti kouzlo něhy a romantiky. Použijete-li bílou kožešinu, bude vždy ladit se stěnami, ložním prádlem a nábytkem. Hodit se bude také ke každému typu podlahové krytiny. Vynikne jak na světlé, tak i na tmavé plovoucí podlaze, podtrhne krásu dřevěného dekoru podlahy. Kožešina, která nabízí romantiku, něžnost a objetí, skvěle působí s kontrastními polštáři, či kusovými koberci s pravidelnými geometrickými vzory, které do místnosti přináší pravidelnost, řád a uhlazenost.
Jak používat textil
Nyní, když víte, proč jsou textilie pro design vašeho domu tak důležité, je dalším krokem naučit se, jak je správně používat. Níže naleznete seznam tipů, které vám pomohou.
Použijte jej jako inspiraci
Většinou jsou textilie až to poslední, co při zařizování nového hnízdečka kupujeme, ale ve skutečnosti to mohou být právě textilie, které nás mohou inspirovat při nákupu nábytku, či sedací soupravy. Mohou sloužit jako inspirace pro prostor a poskytují barevnou paletu, na které se pak postaví design celé místnosti. Když si nejste jisti, kde začít se zařizováním místnosti, zkuste nejdříve vybrat kusový koberec, křeslo se zajímavým čalouněním, nebo jen závěsy, abyste vybrali styl, kterým budete daný prostor zařizovat.
Míchejte vzory, ne barvy
Jakmile máte vybranou paletu barev, držte se jí. Použití příliš velkého množství barev v místnosti může způsobit, že bude působit nepříjemně, neuklizeně a bude vás znervózňovat. To však neznamená, že váš pokoj musí být nudný. Stále můžete do prostoru přidat spoustu vizuálních vjemů prostřednictvím míchání vzorů. Snažte se použít více vzorů, které však barevně odpovídají vámi vybrané paletě barev pro daný prostor.
Textura použitého textilu
Dalším způsobem, jak do prostoru přidat vizuální dojem, je použití textilií, které se liší různými texturami. Pamatujte, že v tomto případě se textura týká způsobu, jakým způsobem tkanina vypadá. Zkuste smíchat a sladit různé textury v celé místnosti nebo je dokonce vrstvit dohromady, abyste vytvořili pocit kontrastu. Dnes jsou v módě nejrůznější střapaté, chlupaté polštářky a shaggy koberečky. Na sedací soupravu umístěte několik polštářků v akcentních barvách, které se budou lišit strukturou. Saténový polštářek se bude skvěle vyjímat vedle chlupatého polštářku, který je příjemný na dotyk.